Aftercare

Czym jest aftercare? Pocieszeniem, uspokojeniem, zadbaniem o uległą po intensywnych praktykach jakich właśnie doświadczyła. Dominujący może robić z uległą i uległej rzeczy, które mogą odcisnąć swoje piętno na jej psychice i stanie emocjonalnym. Im boleśniejsza praktyka, bardziej ingerująca w jej granice i możliwości, tym głębsze piętno i większy problem by sobie z tym poradzić. Uległa kobieta ze względu na swoją bezbronność i poddanie nie może po prostu powiedzieć „Dość” i odpocząć (chyba że jest ustalone hasło bezpieczeństwa). Musi znosić to co robi z nią lub jej Dominujący, walcząc ze swoim ciałem, bólem, niewygodą lub poniżeniem jakie odczuwa. Każda z tych emocji wymaga od niej poradzenia sobie z nią, a aftercare jest właśnie pomocą ze strony Pana w tej kwestii. Odpowiedzialny i dojrzały Master powinien wiedzieć kiedy uległa wymaga opieki i troski, kiedy trzeba jej pomóc w powrocie do równowagi psychicznej, do wyciszenia jej emocji, do uspokojenia. Jeżeli zostawi ją samą sobie w takim trudnym momencie, grozi to dużymi negatywnymi emocjami i zmianami jakie mogą nastąpić. Mam tu na myśli obniżenie jej zaufania do Pana, zmniejszenie poczucia emocjonalnego bezpieczeństwa, strach przed podobnymi praktykami w przyszłości z których konsekwencjami w postaci silnego rozedrgania i emocji nie potrafi sobie sama poradzić. Dominujący po intensywnych praktykach, używaniu swojej su, po bolesnych chwilach powinien ją przytulić, pogłaskać, całować, pieścić, okazać ciepło i bliskość. Tak by wiedziała że nie jest z tym wszystkim sama, że tego trudnego i ciężkiego co właśnie doświadczyła już nie ma, że to się skończyło. Powinien rozmawiać, szeptem wytłumaczyć że była dzielna i że jest z niej zadowolony, okazać swoją troskę. W niektórych przypadkach świetnie sprawdza się zadbanie o su w postaci pieszczot i dania jej orgazmu 🙂

Tak samo powinien postąpić Dominujący po wymierzeniu kary (zwłaszcza tej bolesnej). Powinien swoją uległą po ukaraniu przytulić, powiedzieć jej że nie jest zły na nią, że to tylko kara a jemu nadal na niej zależy, że już po wszystkim. Dzięki temu będzie mogła zostawić to przeżycie za sobą i móc spojrzeć  bez strachu w oczy swojego Właściciela.

Aftercare i dbanie o stan emocjonalny uległej jest zwłaszcza ważne w przypadku kobiet wrażliwych i delikatnych. One ufają niezmiernie mocno swojemu Panu i wszelkie negatywnie wpływające na ich samopoczucie i stan psychiczny praktyki mają podwójnie  destrukcyjne działanie w ich przypadku. Ale tak to już jest, że w zamian za ogromne przywiązanie i poddanie Dominujący powinien bardziej się odwdzięczyć troską i opieką, empatią i zrozumieniem stanu emocjonalnego swojej su w danym momencie.

6 Komentarze

  1. Wpisy takie jak ten uświadamiają jak ważne są psychiczne aspekty relacji BDSM.
    Gdyby każdy Master stosował „Aftercare” , mniej relacji klimatycznych ulegałoby rozpadowi. Mniej uległych cierpiało by emocjonalnie.

    • Zatem wystarczy poszukać, cierpliwie dzień po dniu aż nie znajdziesz odpowiedniego dla siebie, który będzie Ci pasował pod wieloma względami i da to, czego potrzebujesz.

  2. Nie wiem jak mogłam tak późno natrafić swoim wzrokiem na ten wyjątkowo wartościowy dla mnie..i potrzebny wpis:). Dzielisz się w nim swoimi przemyśleniami..wiedzą i skupiasz uwagę na ważnym aspekcie dotyczącym troski…odpowiedzialności Dominującego względem uległej. Często tak wiele uwagi poświęca się..ciału su..kontroli nad nią..technikom dyscyplinującym….że jestem niezmiernie wdzięczna za przypomnienie..o tym..czego potrzebuje..i za czym tęskni każde..obcujące blisko z nami zwierzę..a co dopiero człowiek:).

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.